Vollrath FC-HCF-01120-AD 1-Well Hot/Cold/Frozen Food Drop-In Unit w/Auto Drain
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
FC-HCF-01120-AD-VOLL
MPN:
FC-HCF-01120-AD
Condition:
New
Availability:
Typically ships in 1 - 2 weeks.
Free Shipping
Frequently bought together:
Description
Hot/Cold/Frozen Food Well Unit, drop-in, auto-drain, 1-well, accommodates full-size pans & fractional food pans up to 6" deep, independent electronic controls, 18 gauge/300 series stainless steel top, well, & user interface, interface includes 4' connection for mounting option, self-contained refrigeration, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/4 HP, 120/60/1-ph, 625 watts, 5.1 amps, NEMA 5-15P, cULus, UL
View AllClose
Additional Information
Compressor Location:
Bottom Mounted
Control Type:
Independent
Depth:
26"
Features:
6' (1.5 m) cord with plug included for easy setup
Installation Type:
Drop In
Material:
Stainless Steel
Number of Wells:
1
Power Type:
Electric
Product Type:
Non-Stock
Refrigerant:
R290
Series:
300
UOM:
Each
Voltage:
120V
Wattage:
625 per Well
Width:
18"