Spring USA SM-1800LP LoPRO™ Slim-line Induction Range, Cook & Hold 1800W
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
SM-1800LP
MPN:
SM-1800LP
Condition:
New
Availability:
Ships directly from manufacturer.
Frequently bought together:
Description
Sleek, Low Profile Design
The LoPRO™ effortlessly packs industry-leading induction technology into a slimline design less than 2.4"" high. With all-black housing and sleek compact form, the LoPRO takes up minimal counter space and stealthily rests beneath induction-ready vessels without overshadowing what’s important, the food. The benefit of being lightweight & compact, the LoPRO weighs less than 10lbs. for single ranges and less than 20lbs. for double ranges for easy portability and storage.
Durability & Performance
Industry-leading Induction Technology
Features:
• LED touch controls accessible via an easy to clean, tempered glass top
• two independently controlled heating zones, 900W each or 1800W combined power (for SM-1800LP-D only)