Spring USA 2791-ILW400 iLume 10" x 9" x 23-1/2" 400 Watt Multi-Position Heat Lamp, 120V, White
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
2791-ILW400-SPRI
MPN:
2791-ILW400
Condition:
New
Availability:
Ships directly from manufacturer.
Frequently bought together:
Description
iLume Multi-position Infrared Heat Lamp, 23.5"W x 10"D x 9"H, white, dual articulating joints for multi-positioning, 170° swivel, 12” carbon fiber long-wave infrared heat tube, 2 LED illuminate food at 4000k color temperature, 400W, 110-120V/60hz/1ph
In a class of its own, and now in stunning white, the iLUME heat lamp offers a modern design and superior infrared heat technology for better presentation and performance over traditional heat lamps. Powered by long wave heat technology, the iLume offers more even heat distribution with greater energy efficiency than your standard heat lamp by penetrating heat energy into the food instead of simply warming the foods surface. The 12” Carbon fiber long wave infrared heat tube and dual LED illuminators highlight food at 4000K color temperature for a more attractive display.
FEATURES:
• Dual articulating joints for multi-positioning, 170° swivel
• 12” Carbon fiber long-wave infrared heat tube
• 2 LED illuminate food at 4000k color temperature
• Energy efficient, only 400 watts provides warming at 60% energy consumption
• Better coverage than a standard single bulb heat lamp
• Daisy-chain feature can connect 3 iLumes to a single 120V, 15-amp outlet (US only)
• 400W, 110V - 120V, Phase 1, 60Hz power rating
• Lightweight, less than 20 lbs
• Collapsible & easy to store with locking feature
• Auto-shut off safety feature
• ETL listed, UL 197, cETL, NSF certified
• Fingerprint resistant finish, matte white
• 1 year Spring USA limited warranty
View AllClose
Additional Information
UOM:
Each
Product Type:
Non-Stock
Product Line:
iLume
Wattage:
400W
Color:
White
Voltage:
120V